Matt Siwerski / (b.1983, New Zealand)

https://www.mattsiwerski.com/

Vine Leaves  / Coffee Ground / Pepper Pure (2017)

 

Adana represents an openness in lifestyle and culture which is very different to my own urbanity. There is a richness to the everyday and hand crafted resourcefulness which I find liberating. The artwork I have created here represents my challenge of embracing new situations and letting go of personal insecurities and a vulnerability that have caused major impairment. I seek liberation from my own constraints, welcome my failures and ultimately broaden my perspective within art making.

 

The introduction of colour to my art making is the first step into this unknown territory. In addition to this I have reflected upon the resourcefulness of every life here. I have used local and readily available equipment, fabrics, and substances. These are: a vintage treadle straight-stitch sewing machine. Cotton fabrics, which have been locally produced and represent Adana’s cotton and textile industry. Ingredients to colour these fabrics - brown Turkish coffee grounds from our many consumed cups while living here, red pepper paste remnants from our host’s production process, and green grape vine leaves from the rooftop which provided us shelter from the sun.

Asma yaprağı / Kahve Telvesi  / Salça (2017)

Adana geldiğim yer olan Yeni Zellanda’dan çok farklı bir yaşam tarzına, kültüre ve bir sürü ilginç gündelik akışa sahip bir şehir. İnsanların hayatını kolaylaştıran bir sürü el sanatı var ve bunlar gündelik hayattan hiç de uzak değil. Bu tarz zenginlikleri her zaman ozgürleştirici bulmuşumdur. Bu yüzden burada yarattığım resmi, yeni durumları kucaklamak ve kişisel güvensizlikleri hem kontrol altına almak hem de onların kendi akışlarını oluşturmalarına izin vermek için yaptım. Çünkü sanat ile ilgilenmemin en önemli nedeni kimi başarısızlıklarımı kabul etmem ve kendime yarattığım sınırdan kurtulmak istememdir.

 

İlk defa Adana’da, sanat çalışmalarıma canlı renkleri  ekleme kararı verdim. Buna ek olarak burada günlük hayatın içinde ilginç bulduğum evde yapılan aktiviteleri çalışmalarıma yansıtmak istedim. Yerel halktan aldığım fikirleri hazır malzemelerle birleştirdim. Yerel olarak üretilen ve Adana'nın pamuk ve tekstil endüstrisini temsil eden pamuklu kumaşlar kullandım. O kumaşların üzerini salça, türk kahvesi yada üzüm yaprağı ile renklendirdim.

 © 2018 by Mustafa Boga