Mustafa Boğa / (b.1981, Türkiye)

www.mustafaboga.com 

Yeni Nesil / New Generation (2017)

 

What is the relationship between homes and domestic objects? In the digital age we share imagery which allows us to transform visual language into advanced understanding. Traditional materials and crafts evoke childhood memories.

 

In this work I manipulated photos of family members, first on paper and then digitally, and then printed them onto fabric which I upholstered onto chairs that once belonged to a relative. 

 

A lot of faces are hidden in these portraits which shows how much we influence each other in the family and daily life, and how much we are connected to each other in decisions we make in our lives. The traditional flower-patterned fabrics laid out behind the chairs portray each person's different personality, almost like DNA, to represent individuality.

 

 

Bu çalışmadaki amacım, birlikte yaşamanın geleneklerini ve ritüellerini gözlemleyerek Adana'da çocukluğumdan beri parçası olduğum günlük hayat deneyimimi paylaşmaktır. Çünkü çoğu zaman çalışmalarımda geleneksel malzemeleri, çocukluğumun anılarını ve el işçiliği kullanmayı amaçlamaktayım.

 

Bu sanat eserinde de aile fertlerimin vesikalık fotoğraflarını önce kağıt üzerinde sonra dijital ortamda manipüle ederek onları kumaş üzerine bastım ve bunları yine aileme ait eski sandalyelere döşedim. 

 

Portrelerin içinde saklı olan bir sürü yüz ise aile içinde ve günlük hayatta birbirimizi ne kadar çok etkilediğimizi ve yaşamımızda aldığımız her kararda birbirimize ne çok bağlı olduğumuzu göstermektedir. Sandalyelerin arkasına döşenmiş olan geleneksel çiçek desenli kumaşlar ise her bireyin farklı bir kişiliğe sahip olduğunun bir DNA sembolü olarak göstermektedir. 

 © 2018 by Mustafa Boga