Yuichiro Kikuma / (b.1982, Japan)

http://www.yuichirokikuma.com/

Still an Hour for a stranger (2017)

 

People travel for various purposes such as holiday, business or other personal reasons. Yet we all discover something completely new in an unfamiliar environment through which we also discover something about ourselves. For me it is always a process of comparing what I already know and what I encounter for the first time, in an attempt to locate myself appropriately so that I know how to approach the new environment which I am in.

 

It was around 2am when we arrived at Adana Airport, we had a cab ride through empty back alleys into the city where we stayed. In contrary to the sterilized modern city which I had imagined Adana would look like from the limited resource I gained from google, I was immediately drawn to the sense of excitement and nostalgia, which perhaps derive from the scenes from my childhood and from films I had watched. However, the following morning when the city is already awake, I found myself being a total stranger with unfamiliar language and culture. This short video is a collection of scenes from Adana in the early morning where I could barely engage with the city without language and cultural background.

Durmuş bir zamandaki yabancı (2017)

 

İnsanlar tatil, iş ya da daha özel sebeplerle seyahat eder. Her yolculuk alışılmadık bir tecrübeyi beraberinde getirir. Her ne kadar kendimizi tanıdığımızı zannetsek deyolculuklarda kendimizle ilgili hep yeni bir şeyler keşfederiz. Yeni bir ülkede; bildiğim şeylerle ilk kez karşılaştığım hayat tarzlarını kıyaslamak benim için her zaman önemli bir deneyim olmuştur. Böylece içinde olduğum yeni çevreye nasıl yaklaşacağımı bulmak daha kolaylaşıyor ve o yerdeki insanların günlük hayatlarını olumsuz etkilememiş oluyorum. 

 

Adana Havalimanı'na geldimizde saat gece yarısını geçmişti, bizi kaldığımız yere bir taksi götürdü ve hep boş olan arka sokaklardan geçtik. Buraya gelmeden önce Adanayla ilgiligoogle’dan edindiğim “sterilize edilmiş modern şehir” tasvirinin aksine çok farklı yerlerle karşılaştım. Bu yerler çocukluğumun geçtiği Japonya’daki hatıralarımı canlandırdı ve nostaljik bir duyguya kapıldım ama ertesi sabah şehir uyanıkken, kendimi yabancı bir dil ve kültür ile karmakarışık buldum. Sonunda gece sokakları filme almaya karar verdim. Bu kısa video sabahın erken saatlerinde Adana şehrinin güne uyanmaya çalışan anlarını anlatıyor. Benim kameranın yanındaki konumum ise buraya ait dil ve kültürel kökenden farklı olmama rağmen yinede şehirle bir bağlantı kurabileceğimi gösteriyor.

 © 2018 by Mustafa Boga